Problem:
Sieć LAN zachowuje się niestabilnie. Zrywa połączenie z internetem co kilka minut. Brak możliwości nawiązania dłuższego połączenia.
Przyczyna:
Dodano do sieni LAN dwa nowe router i skonfigurowano je według kreatora instalacji do pracy samodzielnej jako routery główne z podłączonym kablem na porcie WAN. Dodatkowo wykorzystano trzeci używany router do pracy jako switch podłączając kabel sieci LAN do portu WAN. W konsekwencji powyższego w sieci LAN działały cztery routery w dwóch podsieciach po dwa na każdą podsieć i po dwa o tym samym adresie IP. (Jedna podsieć była w zakresie 192.168.0.1-254 z dwoma routerami o tym samym adresie 192.168.0.1 oraz druga podsieć 192.168.1.1-254 również z dwoma routerami o adresie 192.168.1.1.) Ponadto w trzech routerach były włączone serwery DHCP (jeden w jednej i dwa w drugiej podsieci).
Rozwiązanie:
Należy skonfigurować na nowo routery określając jeden router jako główny z podłączeniem do internetu i włączoną opcją DHCP, a pozostałe jako pomocnicze bez DHCP z nieużywanym gniazdem WAN oraz ze definiowanymi adresami IP w jednej podsieci np. 192.168.0.1-254
- Definiujemy jeden router jako podstawowy do współpracy z modemem, a pozostałe routery jako pomocnicze. Definiujemy zakres IP naszej sieci LAN np. 192.168.0.1-254 (maska: 255.255.255.0).
- Podłączamy router podstawowy łącząc port WAN z modemem usługodawcy internetowego, a jeden z portów LAN z komputerem dla celów konfiguracyjnych. Konfigurujemy router podstawowy korzystając z adresu IP nadanego przez producenta (najczęściej 192.168.0.1 lub 192.168.1.1 podany w instrukcji obsługi urządzenia) ustawiamy mu stałe IP - 192.168.0.1, parametry WAN - dostępu do internetu oraz włączamy DHCP dla urządzeń w sieci w zakresie np. 192.168.0.100-254. Sprawdzamy połączenie internetowe nie podłączając na razie innych urządzeń sieciowych lub komputerów.
- Router pomocniczy konfigurujemy przed wpięciem do sieci LAN. Podłączamy komputer do portu LAN routera pomocniczego wpisujemy adres IP nadany przez producenta i ustawiamy mu stały adres IP kolejny w naszej sieci LAN np. 192.168.0.2, koniecznie wyłączamy DHCP i niczego nie ustawiamy w konfiguracji WAN – całą funkcję obsługi WAN przejmuje router podstawowy. Nie wolno również korzystać z portu WAN (dla pewności można go zakleić taśmą). Jeśli używamy WiFi w obu routerach, należy w routerze pomocniczym ustawić tak samo SSID i hasło dostępu do WiFi jak w routerze podstawowym.
- Powtarzamy pkt. 3 dla pozostałych routerów pomocniczych nadając im kolejne adresy IP: 192.168.0.3 i 192.168.0.4.
- Łączymy router podstawowy z routerami pomocniczymi używając wolny port LAN w routerze podstawowym i pierwsze porty LAN (nie WAN) w routerach pomocniczych.
- Restartujemy komputer konfigurujący i podłączamy pozostałe urządzenia oraz komputery do sieci LAN i WiFi.
Nasza sieć LAN ma teraz jeden router podstawowy i pozostałe routery pełniące funkcje switchy lub punktów dostępowych. Posiada zdefiniowaną jedną podsieć i unikatowe adresy IP routerów. W jednej podsieci komputery mogą pracować w jednej grupie roboczej dzięki czemu można współdzielić ich zasoby.
Źródła:
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńTrzeba przyznać, że świat bez internetu nie byłby taki sam. Teraz praktycznie każdy posiada internet w domu i już nawet robienie sieci komputerowych nie jest tak popularne dzięki internetowi. Ale ważne jest to, by połączenie było stabilne dlatego warto korzystać ze sprawdzonych dostawców jak https://fiberlink.pl/ .
OdpowiedzUsuń