czwartek, 6 grudnia 2012

Błąd 0x81000037 podczas wykonywania kopii systemu w Windows 7

Problem:

Podczas wykonywania kopii zapasowej oraz obrazu systemu Windows 7 za pomocą wbudowanego programu, aplikacja zgłasza błąd o kodzie 0x81000037 i zatrzymuje proces kopi zapasowej z komunikatem “Program Kopia zapasowa w systemie Windows nie mógł odczytać danych z kopii w tle na jednym z woluminów objętych kopią zapasową. Sprawdź powiązane błędy w dziennikach zdarzeń.
Bk1

Natomiast w dzienniku zdarzeń dla aplikacji zarejestrowano błąd “Operacja wykonywania kopii zapasowej rozpoczęta o godzinie ‎2012‎-‎12‎-‎04T12:29:15.578918800Z nie powiodła się i został zwrócony następujący kod błędu: 2147942402 (Nie można odnaleźć określonego pliku.). Przejrzyj szczegóły zdarzenia w celu znalezienia rozwiązania, a następnie po rozwiązaniu problemu uruchom ponownie operację wykonywania kopii zapasowej.”
Bk2

Brak możliwości wykonania kopii.

 

Przyczyna:

Po prostu wirus.
W czasie wykonywania kopii zapasowej program próbuje skopiować zawirusowany plik w tym wypadku: C:\\Users\Piotr\AppData\LocalLow\Sun\Java\Deployment\cache\6.0\33\69cfdl61-1527a48d
W momencie odczytu pliku program antywirusowy wykrywa w nim wirusa: Exploit:Java/CVE-2012-1723.DEI i blokuje wszelkie operacje na pliku.
Bk4
Widać to na przedstawionych obrazkach (zaznaczono na zielono). Porównując czas zdarzenia wykrycia wirusa przez program antywirusowy z czasem wystąpienia błędu wykonywania kopii przez Program Kopii zapasowej zdarzenia te występują bezpośrednio po sobie. Stąd komunikat błędu “nie można odnaleźć określonego pliku” ponieważ został on zablokowany.

Rozwiązanie:

Należy dokładnie przeskanować całą zawartość dysku programem antywirusowym
Bk3
usuwając wszelkie wirusy.
Bk5
Bk6
Bk7
Źródła:

  1. http://windows7forum.pl/problem-z-backupem-blad-0x81000037-18890-t

Komunikat błędu: “Nie rozpoznano urządzenia USB” lub jak wymusić ponowne instalowanie sterowników.

Problem:

Podczas instalowania sterowników urządzenia USB  instalacja została nagle przerwana lub zainstalowano niewłaściwe sterowniki dla urządzenia USB. W sytuacji pierwszej system nie rozpoznaje urządzenia USB, a w drugiej nie mamy możliwości wymuszenia ponownej instalacji właściwych sterowników dla już zainstalowanego urządzenia USB w systemie operacyjnym windows.

Pierwsza sytuacja zdarzyła się, gdy podłączyłem dysk zewnętrzny na porcie USB, system rozpoczął instalacje sterowników dla tego urządzenia i nagle instalacja została przerwana (przez nagłe wyciągnięcie przewodu z portu USB lub zasilania). Po tej operacji każdorazowe podłączenie dysku zewnętrznego kończyło się komunikatem “Nie rozpoznano urządzenia USB”.

W drugiej sytuacji eksperymentowałem ze sterownikami drukarki podłączonej z komputerem przez port USB. Gdy okazało się, że zainstalowane sterowniki nie spełniają moich oczekiwań w żaden sposób nie mogłem wymusić ponownej instalacji właściwych sterowników dla tej drukarki.

 

Przyczyna:

System operacyjny windows po pierwszej instalacji sterowników dla urządzenia USB nadaje mu identyfikator pozwalający przypisanie konkretnemu urządzeniu właściwe sterowniki. Informacje te zapisywane są w rejestrze systemowym oraz w pliku INFCACHE.1 znajdującym się w katalogu odpowiednim dla:

  • Windows 7 - C:\Windows\System32\DriverStore.
  • Visty i Windows XP - C:\Windows\inf.

Jeśli plik INFCACHE.1 zawiera błędne wpisy to system nie rozpozna podłączonego urządzenia na porcie USB.

 

Rozwiązanie:

Należy usunąć zapisane w systemie informacje o sterownikach urządzeń USB przez:

  • dodanie nowej zmiennej systemowej devmgr_show_nonpresent_devices pozwalającej na wyświetlenie urządzeń zdublowanych na liście kontrolerów uniwersalnej magistrali szeregowej w menadżerze urządzeń;
  • fizyczne odłączenie od komputera wszystkich urządzeń USB i usunięcie wszystkich pozycji z listy Kontrolerów uniwersalnej magistrali szeregowej w Menadżerze urządzeń;
  • usunięcie z systemu pliku INFCACHE.1

 

Aby to wykonać należy postępować wg niżej opisanej procedury:

  1. Dodajemy nową zmienną systemową otwierając okno właściwości komputera (Komputer – prawy klawisz myszy – Właściwości). Wybieramy Zaawansowane ustawienia systemu
    UE1
    We właściwościach systemu na zakładce Zaawansowane wybieramy przycisk zmienne środowiskowe
    UE2
    i dla Zmiennych systemowych wybieramy Nowa
    UE3
    wprowadzamy nazwę nowej zmiennej: devmgr_show_nonpresent_devices oraz wartość: 1
    UE4
  2. Odłączamy wszystkie fizycznie podłączone do  komputera urządzenia USB i uruchamiamy konsolę menadżera urządzeń devmgmt.msc w kontekście administratora (w okienku Wyszukaj wpisujemy devmgmt.msc i na znalezionej pozycji – prawy klawisz myszy - Uruchom jako administrator).
    UE4_1
    W oknie Menadżera urządzeń w menu Widok zaznaczamy Pokaż ukryte urządzenia.
    UE4_2
    Następnie z listy Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej usuwamy wszystkie pozycje przez zaznaczanie każdej prawym klawiszem myszy i wybranie z menu Odinstaluj:
    UE4_3
    Czynność tą powtarzamy dla każdej pozycji tak aby na koniec lista Kontrolerów uniwersalnej magistrali szeregowej była pusta.
  3. Odnajdujemy plik INFCACHE.1 w odpowiednim katalogu:
    - Windows 7 - C:\Windows\System32\DriverStore.
    - Visty i Windows XP - C:\Windows\inf
    UE5
    Zmieniamy uprawnienia tego pliku przez zaznaczenie go prawym klawiszem myszy – Właściwości - zakładka Zabezpieczenia - przycisk Edytuj
    UE6
    Dla grupy Użytkownicy nadajemy uprawnienia “Pełna kontrola” jak na rysunku
    UE7
    Teraz plik INFCACHE.1 kopiujemy np. na pulpit tak na wszelki wypadek, a następnie usuwamy go z katalogu C:\Windows\System32\DriverStore (C:\Windows\inf)
    UE8
  4. Następnie uruchamiamy ponownie komputer.
    Uwaga ! nie wolno podłączać urządzeń USB przed restartem komputera.
    UE9
  5. Po restarcie można podłączyć urządzenia USB. Każde z podłączanych urządzeń będzie miało na nowo instalowane sterowniki.
    UE9_1

 

Źródło:

  1. http://www.hotfix.pl/naprawa-sterownika-usb-dla-komunikatu-nie-rozpoznano-urzadzenia-usb-a367.htm
  2. http://support.microsoft.com/kb/315539/pl

poniedziałek, 26 listopada 2012

Instalacja Microsoft Security Essentials - błąd: 80070643

Problem:
Program antywirusowy Microsoft Security Essentials po starcie systemu operacyjnego nie chciał działać z powodu zatrzymania usługi Microsoft Antimalware (błąd: 2147024891).
Aby rozwiązać problem odinstalowano Microsoft Security Essentials, zrestartowano PC i ponownie podjęto próby instalacji.
Niestety przy ponownej próbie instalacji programu Microsoft Security Essentials  kreator instalacji zgłasza błąd nr: 80070643 - braku możliwości pomyślnego zakończenia instalacji.

Problem z programem antywirusowym Microsoft Security Essentials często ma miejsce po przywróceniu Windows 7 z kopii obrazu systemu.
mse1
Przyczyna:
Pozostałość po odinstalowanym wcześniej programie antywirusowym Microsoft Security Essentials w katalogu C:\ProgramData\Microsoft\Microsoft Security Client\Support. Deinstalator nie usuwa katalogu programu.
Rozwiązanie:
Po odinstalowaniu programu Microsoft Security Essentials usunąć katalog "Microsoft Security Client" znajdujący się w podkatalogu "C:\ProgramData\Microsoft", a następnie ponownie rozpocząć instalację Microsoft Security Essentials.

poniedziałek, 8 października 2012

Link w MS Office nie działa

Problem:

W pliku dokumentu arkusza kalkulacyjnego Microsoft Office Excel było wstawiony wcześniej hiperłącze (odnośnik do strony WWW). Po przeniesieniu tego pliku na inny komputer i otwarciu go w excelu link ten nie działał zgłaszając błąd o treści “Operacja została anulowana z powodu ograniczeń nałożonych na ten komputer. Skontaktuj się z administratorem systemu

oza1

Sytuacja dotyczyła istniejącego profilu użytkownika komputera. Natomiast na użytkowniku administratora i na nowo założonym użytkowniku link hiperłacza działał poprawnie.

Przyczyna:

Na profilu z błędem była wcześniej zainstalowana internetowa Chrome.Odinstalowanie przeglądarki nie usunęło wszystkich wpisów w rejestrze użytkownika. Zawarty link w dokumencie MS Office’a próbował uruchomić już nie istniejącą przeglądarkę.

Rozwiązanie:

Należy ręcznie usunąć wpis w rejestrze systemowym użytkownika w kluczu HKCU/Software/Classes/.html

oza2

Źródła:

piątek, 3 sierpnia 2012

Brak opcji Hibernacja na komputerze stacjonarnym

Problem:

Podczas zamykania systemu Windows 7 brak opcji Hibernacja dostępne jest tylko opcja Uśpij

h1

Przyczyna:

Włączony jest tryb hybrydowy ustawiony domyślnie dla komputerów stacjonarnych w systemie Windows 7, wówczas opcja Uśpij pełni połączoną funkcję opcji Uśpij (dawniej stan wstrzymania) i Hibernacji.

Rozwiązanie:

Należy wyłączyć tryb Hybrydowy, aby mogła się pojawić opcja Hibernacji. Aby to zrobić należy:

  1. Menu Start > Panel sterowania > Sprzęt i dźwięk> Opcje zasilania; 
  2. Zmień ustawienia planu:
    h1.1
  3. Zmień zaawansowane ustawienia zasilania:
    h1.2
  4. Dla konkretnego planu zasilania w sekcji Uśpienie > Zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego > Ustawienie wybierz Wyłącz
    h2
  5. Zaakceptuj przyciskiem OK;

Teraz podczas zamykania systemu Windows 7 zobaczymy brakującą wcześniej opcję Hibernacja:

h3

Uśpienie hybrydowe jest przeznaczone głównie dla komputerów stacjonarnych. Uśpienie hybrydowe to kombinacja uśpienia i hibernacji - zapewnia umieszczenie wszystkich otwartych dokumentów i programów w pamięci i na dysku twardym, a następnie przełączenie komputera w stan niskiego poboru energii, dzięki czemu można szybko wznowić pracę. Dzięki temu w przypadku awarii zasilania system Windows może przywrócić wyniki pracy użytkownika z dysku twardego. Gdy uśpienie hybrydowe jest włączone, przełączenie komputera w stan uśpienia powoduje automatyczne przełączenie komputera w stan uśpienia hybrydowego. Uśpienie hybrydowe jest zwykle domyślnie włączone na komputerach stacjonarnych.

 

Dla przypomnienia:

Uśpienie
(dawniej stan wstrzymania) to stan oszczędzania energii, który pozwala na szybkie (zwykle w ciągu kilku sekund) przywrócenie pełnej zdolności komputera do działania, gdy użytkownik chce powrócić do pracy. Przełączenie komputera w stan uśpienia przypomina wstrzymanie odtwarzania dysku w odtwarzaczu DVD - komputer natychmiast wstrzymuje wszelkie działania, pozostając gotowym do pracy w momencie wydania takiego polecenia przez użytkownika.

Hibernacja to stan oszczędzania energii przeznaczony głównie dla komputerów przenośnych. Uśpienie zapewnia zachowanie uruchomionych programów, danych i ustawień w pamięci i jest związane z niskim poborem energii, natomiast hibernacja powoduje zapisanie otwartych dokumentów i programów na dysku twardym, a następnie wyłączenie komputera. Spośród wszystkich trybów oszczędzania energii stosowanych w systemie Windows tryb hibernacji zużywa najmniejszą ilość energii. Na komputerze przenośnym hibernację należy stosować wtedy, gdy wiadomo, że komputer nie będzie używany przez dłuższy czas i nie będzie możliwości naładowania baterii w tym czasie.


Zalety i wady opcji Uśpienia i Hibernacji opisałem na blogu IT Dziennik w dniu 22 lipca 2009r.pt. "Stan wstrzymania i Hibernacja - zalety i wady".

czwartek, 26 lipca 2012

Nieoczekiwana zamiana liter w MS Word

Problem:

W aplikacji MS Word pakietu MS Office podczas wpisywania litery Z po spacji zamienia się w literę Y,

Przyczyna:

Przez przypadek dodano do bazy autokorekt zamianę wpisanej litery Z na Y.

Rozwiązanie:

Usunięcie błędnego wpisu w bazie autokorekt aplikacji MS Word.

Aby to zrobić należy:

  1. Kliknąć na ikonę Przycisk pakietu Office
  2. Następnie przycisk Opcje programu Word
  3. W oknie dialogowym wybieramy zakładkę Sprawdzanie
  4. Oraz przycisk Opcje Autokorekty …
  5. Pojawi się okno opcji, gdzie na zakładce Autokorekta w sekcji  Zamień tekst podczas pisania wyszukujemy błędny wpis
  6. I usuwamy go przyciskiem  Usuń
  7. Następnie dwa razy akceptujemy przycisk OK.

zl1

zl2

zl3

wtorek, 19 czerwca 2012

Błąd aktualizacji systemu Windows 7 - 80246008

Problem:
Podczas aktualizacji systemu windows 7 w aplecie Windows Update pojawiał się komunikat z kodem błędu nr 80246008 o treści: Niektóre aktualizacje nie zostały zainstalowane.

wu1

Po uruchomieniu odnośnika Uzyskaj pomoc dotyczącą tego błędu zostaniemy odesłani do pomocnika windows z informacją wskazującą na przyczynę awarii z powodowaną brakiem uruchomienia Usługi inteligentnego transferu w tle (BITS).

wu2

Niestety próba uruchomienia Usługi inteligentnego transferu w tle (BITS)

 wu3

kończy się komunikatem błędu o treści:
System Windows nie może uruchomić usługi Usługa inteligentnego transferu w tle na komputerze Komputer lokalny. Aby uzyskać więcej informacji, przejrzyj dziennik zdarzeń systemowych. Jeśli jest to usługa firmy innej niż Microsoft, skontaktuj się z dostawca usługi i odwołaj się do specyficznego dla usługi kodu błędu -2147024891.

wu4


Przyczyna:
Błąd był spowodowany niewłaściwymi uprawnieniami na plikach kolejki transferu  qmgr0.dat i qmgr1.dat usługi inteligentnego transferu w tle (BITS) znajdujących się w katalogu:
C:\ProgramData\Microsoft\Network\Downloader.

Rozwiązanie:
Należy zmienić uprawnienia na plikach kolejki transferu qmgr0.dat i qmgr1.dat oraz uruchomić Usługę inteligentnego transferu w tle (BITS):
  1. Będąc zalogowanym na koncie z uprawnieniami administratora systemu wchodzimy do katalogu:C:\ProgramData\Microsoft\Network\Downloader

    wu5
  2. Prawy klawisz myszki na pliku qmgr0.dat wybieramy z menu Właściwości i na zakładce Zabezpieczenia zmieniamy uprawnienia dla grupy użytkowników SYSTEM ustawiając Zezwalaj: Pełna kontrola;

    wu7
  3. To samo wykonujemy dla pliku qmgr1.dat.
    Jeżeli system nie pozwala na zmianę uprawnień mimo posiadania praw administratora należy spróbować przenieś  na chwilę oba pliki do innego katalogu, a następnie przenieś je z powrotem do katalogu C:\ProgramData \Microsoft \Network \Downloader wówczas zostaną nadane uprawnienia dziedziczone po obiekcie nadrzędnym lub przejąć plik na własność i jako właściciel zmienić uprawnienia.
  4. Uruchamiamy menadżera usług: klawisz Win+R następnie wpisujemy services.msc

    wu8
  5. Znajdujemy na liście Usługę inteligentnego transferu w tle (BITS), wchodzimy do właściwości i ustawiamy: Typ uruchomieniaAutomatycznie (opóźnione uruchomienie), następnie klikamy Uruchom.

    wu9
Po tak wykonanej operacji ponownie uruchamiamy Windows Update i aktualizacje systemu zostaną pomyślnie zainstalowane.

wu6

Uwaga:
  1. Może się zdarzyć, że przyczyną awarii Windows Update będzie to, że wspomniane pliki  qmgr0.dat i qmgr1.dat usługi inteligentnego transferu w tle (BITS) ulegną uszkodzeniu i usługa również nie będzie chciała wystartować, wtedy należy jedynie pliki usunąć i ustawić dziedziczenie uprawnień z katalogu nadrzędnego Downloader na pliki w nim zawarte qmgr0.dat i qmgr1.dat oraz ponownie uruchomić usługę. Podczas uruchamiania usługa utworzy pliki kolejki na nowo.
  2. Jeśli nie możemy znaleźć "Usługa inteligentnego transferu w tle" to należy uruchomić services.msc z uprawnieniami administratora:Uruchamiamy przez Menu start / wpisujemy "services.msc" / prawy klawisz myszy - "Uruchom jako administrator" / i znajdujemy pod nazwą "Usługa inteligentnego transferu w tle"




Źródła:
  1. http://helpdeskgeek.com/how-to/background-intelligent-transfer-service-will-not-start

wtorek, 5 czerwca 2012

MS Excel nie pokazuje wszystkich podarkuszy

Problem:
Po otwarciu pliku arkusza programem MS Excel nie widać wszystkich spodziewanych podarkuszy.

Przyczyna:
Podarkusze zostały ukryte przez twórcę pliku.

Rozwiązanie:
Należy odkryć niewidoczne podarkusze:
  1. Kliknąć prawym klawiszem myszy na widocznych podarkuszach jak na rysunku;e1
  2. Wybrać opcję Odkryj…;
  3. Kolejno wybrać podarkusz do odkrycia akceptując operację przyciskiem OK;e2
  4. Jak widać na rysunku podarkusz par został odkryty.e3

czwartek, 19 kwietnia 2012

MiniBank24 - błędny wydruk raportu

Problem:
Podczas wydruku raportów z systemu MiniBank24 drukowana jest tylko stopka. Brak zawartości głównej raportu.

Rozwiązanie:
Należy przed wydrukiem w preferencjach drukowania danej drukarki na zakładce Efekty w sekcji Opcje zmiany rozmiaru wybrać Drukuj dokument na A4 i zaznaczyć Przeskaluj, aby dopasować.mb1
Raport powinien zostać wydrukowany prawidłowo.

wtorek, 13 marca 2012

Trojan Internet Security – jak go usunąć.

Problem:
Zarażony komputer złośliwym programem (malware) Internet Security blokującym uruchomienie jakiegokolwiek innego programu.
V00
Niestety MS Security Essentials nie znajduje tego malware’a:
V05
Rozwiązanie:
Usunięcie Trojana w trybie awaryjnym na zarażonym profilu.
1. Uruchamiamy system windows w trybie awaryjnym z wierszem polecenia:
V07
2. Logujemy się na zarażonym profilu. Uruchamiamy regedit.exe i znajdujemy klucz:
“HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run”
V03"
Po wcześniejszym wyeksportowaniu usuwamy pozycję:
"Internet Security" = "C:\Users\Ula\AppData\Roaming\isecurity.exe"
Przeszukujemy cały rejestr programem regedit.exe i usuwamy wpisy zawierające wyraz “isecurity” zaznaczając opcje wyszukiwania Uwzględnij tylko całe ciągi jak niżej:
V06
3. Uruchamiamy explorer.exe i usuwamy plik “C:\Users\Ula\AppData\Roaming\isecurity.exe"
V02
V04
oraz z pulpitu usuwamy “Internet Security
V01
Alternatywne rozwiązanie:
1. Podczas normalnej pracy z zarażonym komputerem zatrzymujemy program trojana poleceniem:
Taskkill.exe /F im isecurity.exe
wpisanym w okno uruchamiania (Win+R):
2. Następnie ściągamy i uruchamiamy program do usuwania trojanów Trojan Killer
Cała procedura jest opisana na stronie:
http://trojan-killer.net/pl/w32-blaster-worm-synonym-internet-security-scam/