czwartek, 19 sierpnia 2010

Usuwanie plików aktualizacji Windows Update

Marna to pociecha ale czasami usunięcie plików aktualizacji Windows Update na komputerze z dużą ich ilością może zaoszczędzić nawet do 1 GB. Jest to szczególnie przydatne podczas tworzenia kopii obrazu dysku w celu zaoszczędzenia miejsca.

W Windows XP należy usunąć wszystkie katalogi, których nazwy rozpoczynają się od $NTUninstall* i ewentualnie wszystkie w podkatalogu IE7updates i IE8updates (poprawione zgodnie z sugestią Tomasza - pozdrawiam) oraz pliki logów rozpoczynające się od KB z rozszerzeniem .LOG. Katalogi i plik aktualizacji znajdują się w katalogu systemowym %SystemRoot% jak na rysunku.



W Windows 7 należy usunąć zawartość katalogu
%SystemRoot%\SoftwareDistribution\Download

Wcześniej jednak należy zatrzymać usługę Windows Update (prawy klawisz myszki na ikonce KOMPUTER - menu ZARZĄDZAJ)



W aplecie ZARZĄDZANIE KOMPUTEREM - USŁUGI I APLIKACJE - USŁUGI znajdujemy usługę WINDOWS UPDATE i zatrzymujemy ją.



Aby usunąć tymczasowe pliki aktualizacji przejdź do katalogu Download, a następnie usuń wszystkie pliki znajdujące się w tym folderze. Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.



Nie usuwamy natomiast zawartości folderu %SystemRoot%\SoftwareDistribution\DataStore ponieważ po usunięciu przy pierwszej aktualizacji zostanie zaciągnięty usunięty wcześniej plik na nowo, a jest co zaciągać bo plik już waży około 200 MB.

Należy pamiętać, aby po całej operacji uruchomić usługę Windows Update, klikając polecenie Uruchom.



Źródło: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/Windows-Update-error-80070002

2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o katalogi z $ na początku to raczej byłbym ostrożny i usuwał tylko te zaczynające się od $NTUninstall* i ewentualnie wszystkie w katalogu IE7updates i IE8updates.

    Katalog %SystemRoot%\SoftwareDistribution\Download występuje chyba od wersji XP i spokojnie można go usunąć w całości. Po restarcie usługi Windows Update odbuduje się sam i niekoniecznie będzie zajmował aż 200MB. Normalnie to znajdują się tam aktualizacje oczekujące na zainstalowanie i metadane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam
    Skasowane pozycje dalej będą figurowały w Panelu Sterowania na liście Dodaj / usuń. Musisz je z niej usunąć ręcznie:
    Z menu Start wybierz Uruchom, wpisz regedit i wciśnij [ENTER].
    Znajdź klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall.
    Kliknij prawym klawiszem daną pozycje i usuń ją z poziomu menu kontekstowego.

    OdpowiedzUsuń