poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Brak możliwości uruchomienia MiniPE-XT na komputerach z SATA.

Podczas uruchamiania MiniPE-XT (jest to System Windows XP SP2 uruchamiany z płyty zawierający sporą ilość przydatnych programów) na komputerach z dyskami SATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment - szeregowa magistrala Serial ATA) system zawieszał się. Nie pozwalaŁo to na uruchomienie GHOST'a w celu zrobienia obrazu dysku.



Wynikało to z faktu, iż Windows XP nie wspiera sterowników SATA - dopiero od Windows Vista rozwiązano ten problem. Aby móc skorzystać z MiniPE-XT na komputerach SATA należy albo utworzyć tenże z sterownikami SATA lub w BIOS'ie zmienić kontroler na IDE i wykonać stosowną operację. Zmiana w BIOS'ie polega na ustawieniu w sekcji ADVANCED w opcji SATA CONTROLLER MODE: z AHCI na COMPATIBILITY.



Dzięki Rafał :)

niedziela, 23 sierpnia 2009

Kłopot z otwarciem plików *.CHM

Jeśli po ściągnięciu skompilowanego plik HTML Help otwieranego przez aplikację Microsoft® HTML Help Executable np WSS.chm nie można go otworzyć:



to należy we właściwościach tego pliku kliknąć przycisk "Odblokuj".



Po ponownym otwarciu pliku WSS.chm przez aplikację Microsoft® HTML Help Executable otrzymamy żądany efekt:

środa, 22 lipca 2009

Stan wstrzymania i Hibernacja - zalety i wady

Różnica polega na chwilowym wyłączeniu komputera z zasilaniem (Stan wstrzymania)











lub bez zasilania (Hibernacja)











i zapisem obrazu aktualnego stanu systemu operacyjnego, otwartych programów i plików do pamięci RAM - Stan wstrzymania lub na dysk - Hibernacja.
Mówiąc krótko po wybudzeniu ze stanu wstrzymania lub włączeniu po hibernacji otrzymujemy stan systemu, otwartych programów i plików takimi jakim zostawiliśmy przed tą operacją.




ZaletyWady
Stan wstrzymaniaSzybkie przechodzenie ze stanu wył/wł. Wyłącza urządzenia peryferyjne i dysk - przechodzi w stan czuwania.Potrzebuje włączone zasilanie komputera - pobiera minimalną moc -włączona listwa.
HibernacjaZapisuje obraz systemu na dysk i wyłacza cały komputer. Nie potrzebuje zasilania - można wyłączyć listwę.Dłuższy czas przechodzenia ze stany wył/wł. Zapisuje zawartość RAMu do pliku HIBERFIL.SYS, który zajmuje miejsce na dysku odpowiadające wielkości pamięci RAM.

środa, 18 lutego 2009

Windows Home Editions tips

* Click Start, Run and type Regedit.exe
* Navigate to the following key:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ Winlogon \ SpecialAccounts \ UserList

* Use the File, Export option to backup the key
* Create a new DWORD Value named Administrator
* Double-click Administrator, and set 1 as its data
* Exit the Registry Editor.

Zakładka "Zabezpieczenia" w Windows XP Home

W systemie Windows XP Home standardowo zakładka "Zabezpieczenia" we właściwościach plików i katalogów jest zablokowana. Możesz z tej zakładki skorzystać dopiero jeśli uruchomisz Windows XP Home w trybie awaryjnym gdzie będzie ona normalnie dostępna.

Możesz w prosty sposób uzyskać dostęp do owej zakładki "Zabezpieczenia" również w normalnym trybie pracy systemu. W tym celu należy pobrać plik scesp4i.exe ze serwera ftp://ftp.microsoft.com/bussys/winnt/winnt-public/tools/scm/, który defakto jest przeznaczony dla Windows NT 4.0. Po rozpakowaniu scesp4i.exe należy odnaleźć plik setup.inf, na który klikamy prawym przyciskiem myszy aby otworzyć menu kontekstowe i wybieramy z niego opcje "Zainstaluj". Podczas instalacji nie pozwalamy na podmianę biblioteki esent.dll. Opis dodatku który został wykorzystany znajdziesz w artykule SP4 Security Configuration Manager Available for Download - http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;195227&sd=tech.

wtorek, 12 sierpnia 2008

Przepis na ciasto „Jabłecznik Królewski”

Ciasto:
• 6 jajek
• ½ szklanki cukru
• 9 łyżek wody
• 2 1/3 szklanki mąki
• 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
• 9 łyżek oliwy


Żółtka, cukier i wodę ubić na jednolitą masę. Dodać mąkę i proszek do pieczenia. Na koniec dodać oliwę i delikatnie wymieszać.
Z białek ubić pianę i połączyć z ciastem.

Ciasto wlać na blachę i upiec. Po upieczeniu rozkroić na dwa placki.
(Ja najpierw wlewam połowę ciasta i piekę cienki placek, a potem z reszty ciasta piekę drugi placek)


Masa jabłkowa:
Jeden słoik prażonych jabłek podgrzewamy na ogniu i dodajemy jedną galaretkę cytrynową (może być pomarańczowa). Mieszamy, aż galaretka się rozpuści. Gorącą masą jabłkową przekładamy placki.

Masa budyniowa:
Na wierzch ciasta wykładamy „krem karpatkowy”. Całość polewamy czekoladą


Smacznego 