czwartek, 6 grudnia 2012

Błąd 0x81000037 podczas wykonywania kopii systemu w Windows 7

Problem:

Podczas wykonywania kopii zapasowej oraz obrazu systemu Windows 7 za pomocą wbudowanego programu, aplikacja zgłasza błąd o kodzie 0x81000037 i zatrzymuje proces kopi zapasowej z komunikatem “Program Kopia zapasowa w systemie Windows nie mógł odczytać danych z kopii w tle na jednym z woluminów objętych kopią zapasową. Sprawdź powiązane błędy w dziennikach zdarzeń.
Bk1

Natomiast w dzienniku zdarzeń dla aplikacji zarejestrowano błąd “Operacja wykonywania kopii zapasowej rozpoczęta o godzinie ‎2012‎-‎12‎-‎04T12:29:15.578918800Z nie powiodła się i został zwrócony następujący kod błędu: 2147942402 (Nie można odnaleźć określonego pliku.). Przejrzyj szczegóły zdarzenia w celu znalezienia rozwiązania, a następnie po rozwiązaniu problemu uruchom ponownie operację wykonywania kopii zapasowej.”
Bk2

Brak możliwości wykonania kopii.

 

Przyczyna:

Po prostu wirus.
W czasie wykonywania kopii zapasowej program próbuje skopiować zawirusowany plik w tym wypadku: C:\\Users\Piotr\AppData\LocalLow\Sun\Java\Deployment\cache\6.0\33\69cfdl61-1527a48d
W momencie odczytu pliku program antywirusowy wykrywa w nim wirusa: Exploit:Java/CVE-2012-1723.DEI i blokuje wszelkie operacje na pliku.
Bk4
Widać to na przedstawionych obrazkach (zaznaczono na zielono). Porównując czas zdarzenia wykrycia wirusa przez program antywirusowy z czasem wystąpienia błędu wykonywania kopii przez Program Kopii zapasowej zdarzenia te występują bezpośrednio po sobie. Stąd komunikat błędu “nie można odnaleźć określonego pliku” ponieważ został on zablokowany.

Rozwiązanie:

Należy dokładnie przeskanować całą zawartość dysku programem antywirusowym
Bk3
usuwając wszelkie wirusy.
Bk5
Bk6
Bk7
Źródła:

  1. http://windows7forum.pl/problem-z-backupem-blad-0x81000037-18890-t

Komunikat błędu: “Nie rozpoznano urządzenia USB” lub jak wymusić ponowne instalowanie sterowników.

Problem:

Podczas instalowania sterowników urządzenia USB  instalacja została nagle przerwana lub zainstalowano niewłaściwe sterowniki dla urządzenia USB. W sytuacji pierwszej system nie rozpoznaje urządzenia USB, a w drugiej nie mamy możliwości wymuszenia ponownej instalacji właściwych sterowników dla już zainstalowanego urządzenia USB w systemie operacyjnym windows.

Pierwsza sytuacja zdarzyła się, gdy podłączyłem dysk zewnętrzny na porcie USB, system rozpoczął instalacje sterowników dla tego urządzenia i nagle instalacja została przerwana (przez nagłe wyciągnięcie przewodu z portu USB lub zasilania). Po tej operacji każdorazowe podłączenie dysku zewnętrznego kończyło się komunikatem “Nie rozpoznano urządzenia USB”.

W drugiej sytuacji eksperymentowałem ze sterownikami drukarki podłączonej z komputerem przez port USB. Gdy okazało się, że zainstalowane sterowniki nie spełniają moich oczekiwań w żaden sposób nie mogłem wymusić ponownej instalacji właściwych sterowników dla tej drukarki.

 

Przyczyna:

System operacyjny windows po pierwszej instalacji sterowników dla urządzenia USB nadaje mu identyfikator pozwalający przypisanie konkretnemu urządzeniu właściwe sterowniki. Informacje te zapisywane są w rejestrze systemowym oraz w pliku INFCACHE.1 znajdującym się w katalogu odpowiednim dla:

  • Windows 7 - C:\Windows\System32\DriverStore.
  • Visty i Windows XP - C:\Windows\inf.

Jeśli plik INFCACHE.1 zawiera błędne wpisy to system nie rozpozna podłączonego urządzenia na porcie USB.

 

Rozwiązanie:

Należy usunąć zapisane w systemie informacje o sterownikach urządzeń USB przez:

  • dodanie nowej zmiennej systemowej devmgr_show_nonpresent_devices pozwalającej na wyświetlenie urządzeń zdublowanych na liście kontrolerów uniwersalnej magistrali szeregowej w menadżerze urządzeń;
  • fizyczne odłączenie od komputera wszystkich urządzeń USB i usunięcie wszystkich pozycji z listy Kontrolerów uniwersalnej magistrali szeregowej w Menadżerze urządzeń;
  • usunięcie z systemu pliku INFCACHE.1

 

Aby to wykonać należy postępować wg niżej opisanej procedury:

  1. Dodajemy nową zmienną systemową otwierając okno właściwości komputera (Komputer – prawy klawisz myszy – Właściwości). Wybieramy Zaawansowane ustawienia systemu
    UE1
    We właściwościach systemu na zakładce Zaawansowane wybieramy przycisk zmienne środowiskowe
    UE2
    i dla Zmiennych systemowych wybieramy Nowa
    UE3
    wprowadzamy nazwę nowej zmiennej: devmgr_show_nonpresent_devices oraz wartość: 1
    UE4
  2. Odłączamy wszystkie fizycznie podłączone do  komputera urządzenia USB i uruchamiamy konsolę menadżera urządzeń devmgmt.msc w kontekście administratora (w okienku Wyszukaj wpisujemy devmgmt.msc i na znalezionej pozycji – prawy klawisz myszy - Uruchom jako administrator).
    UE4_1
    W oknie Menadżera urządzeń w menu Widok zaznaczamy Pokaż ukryte urządzenia.
    UE4_2
    Następnie z listy Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej usuwamy wszystkie pozycje przez zaznaczanie każdej prawym klawiszem myszy i wybranie z menu Odinstaluj:
    UE4_3
    Czynność tą powtarzamy dla każdej pozycji tak aby na koniec lista Kontrolerów uniwersalnej magistrali szeregowej była pusta.
  3. Odnajdujemy plik INFCACHE.1 w odpowiednim katalogu:
    - Windows 7 - C:\Windows\System32\DriverStore.
    - Visty i Windows XP - C:\Windows\inf
    UE5
    Zmieniamy uprawnienia tego pliku przez zaznaczenie go prawym klawiszem myszy – Właściwości - zakładka Zabezpieczenia - przycisk Edytuj
    UE6
    Dla grupy Użytkownicy nadajemy uprawnienia “Pełna kontrola” jak na rysunku
    UE7
    Teraz plik INFCACHE.1 kopiujemy np. na pulpit tak na wszelki wypadek, a następnie usuwamy go z katalogu C:\Windows\System32\DriverStore (C:\Windows\inf)
    UE8
  4. Następnie uruchamiamy ponownie komputer.
    Uwaga ! nie wolno podłączać urządzeń USB przed restartem komputera.
    UE9
  5. Po restarcie można podłączyć urządzenia USB. Każde z podłączanych urządzeń będzie miało na nowo instalowane sterowniki.
    UE9_1

 

Źródło:

  1. http://www.hotfix.pl/naprawa-sterownika-usb-dla-komunikatu-nie-rozpoznano-urzadzenia-usb-a367.htm
  2. http://support.microsoft.com/kb/315539/pl